Jakub Łyszczarz, uczeń obecnej klasy V b pod koniec roku szkolnego 2017/2018 zajął II miejsce w kategorii klas IV-V w Miejskim Konkursie artystyczno-literackim „P jak Polska – nieulegli bohaterowie Józef Piłsudski i Witold Pilecki”. Stworzył on wówczas komiks o Witoldzie Pileckim pod kierunkiem swego nauczyciela uczącego, Joanny Mysiakowskiej-Lenart. Jego przygoda związana z tym konkursem jednak się na tym nie zakończyła, bowiem 74 ROCZNICA PRZYBYCIA PIERWSZEGO TRANSPORTU POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH DO STALAGU 344 LAMSDORF zbiegła się z 70. rocznicą śmierci rotmistrza Pileckiego, jeńca Lamsdorf (Łambinowice).
Główne obchody rozpoczęły się 6 października 2018 r. o godz. 11.00 przed pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu w Łambinowicach. Program przewidywał spektakl teatralny przygotowany przez Andrzeja Czernika „Przerzucane słowa”, który został odegrany w baraku Stalagu 318 na terenie jenieckiego obozu. Następnie odbyły się uroczystości przed pomnikiem między innymi posadzenie dębu poświęconego rotmistrzowi Pileckiemu, salwa honorowa, przemówienie, złożenie kwiatów, ciąg dalszy miał miejsce już w Opolu wieczorem.
Następnie nasz uczeń, Jakub Łyszczarz spotkał się z synem rotmistrza Pileckiego – Andrzejem, jego prawnukiem–Krzysztofem oraz pierwszym monografistą Pileckiego – włoskim profesorem Marco Patricellim, na których to właśnie komiks Kuby zrobił ogromne wrażenie. Odbyło się ono w budynku Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu przy ul. Minorytów, które poprowadziła p. dyrektor Magdalena Kruk-Kuchcińska. Warto tutaj podkreślić, że chłopiec był jedynym dzieckiem na sali, która wypełniona była powstańcami i żołnierzami AK z biało-czerwonymi opaskami na ręku.
W piątek wieczorem Kuba udał się już na samo spotkanie z panem Andrzejem i jego prawnukiem Krzysztofem. Było to dla niego nie lada przeżycie, które na długo pozostanie w jego pamięci. Móc poznać i wziąć udział w żywej lekcji historii – bezcenne.
Jakubie – gratulujemy! Życzymy Ci dalszych sukcesów.
Joanna Mysiakowska-Lenart
Joanna Palkiewicz