Poradnik dla rodziców

„Poradnik dla rodziców został stworzony w celu wsparcia Państwa w procesie wychowawczym. Mamy nadzieję, że zamieszczone artykuły chociaż po części  będą przydatne i pomocne dla Państwa.

 

Dziecko jest cudzoziemcem, nie rozumie języka, nie zna kierunku ulic, nie zna praw i zwyczajów. […] Potrzebny przewodnik, który grzecznie odpowie na pytanie.

Janusz Korczak

 

Depresja u dzieci i młodzieży

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z dwoma poradnikami dotyczącymi depresji u dzieci i młodzieży (pliki do pobrania pod tekstem, po kliknięciu więcej). Szczególnie jeżeli czujecie Państwo niepokój związany z zachowaniem czy samopoczuciem swoich dzieci.

 

https://sp2jozefow.szkolnastrona.pl/download/nastoletnia-depresja-poradnik-dla-rodzicow.pdf

https://sp2jozefow.szkolnastrona.pl/download/depresja-u-dzieci-i-mlodziezy.-poradnik-dla-rodzicow.pdf

 

Potrzeby naszych dzieci

 

Szanowni Państwo często się zastanawiamy czego  potrzebują nasze dzieci ? Przychodzą do głowy różne pomysły: gry, gadżety i zajęcia pozalekcyjne. Czy to jest najważniejsze ? Zatem co takiego ? Zapraszamy do zapoznania się poniższym artykułem.

https://www.calareszta.pl/czego-potrzebuje-dziecko

 

Budowanie relacji z nastolatkiem

Szanowni Państwo,

Nadszedł czas dojrzewania. Dokonuje się młodym człowieku mnóstwo dynamicznych i szybkich zmian!- fizyczne, psychiczne czy społeczne, przygotowujące dziecko do stania się w pełni dorosłym człowiekiem. Bardzo często ze spokojnego i przewidywalnego dziecka w trakcie dorastanie  staje się wojowniczy, kwestionujący wszystko i wszystkich, podatny na wpływy grupy rówieśniczej nastolatek .Jak do niego dotrzeć? Jak z nim rozmawiać? Mamy nadzieję, że wczytując się w poniższy tekst znajdą Państwo odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

 

https://cbt.pl/poradnie/jak-mowic-by-nastolatek-sluchal-i-jak-sluchac-by-nastolatek-chcial-do-nas-mowic/

https://madraochrona.pl/strefa-rodzica/budowanie-dobrej-relacji-z-nastolatkiem-poprzez-rozmowe/

 

NADMIERNE WYMAGANIA WOBEC DZIECKA

Szanowni Państwo, pragniemy zwrócić Państwa uwagę na kwestię związaną z wymaganiami wobec dzieci. Proszę się zastanowić czy wymagania stawiane przez Państwa wobec Waszych dzieci nie są zbyt wygórowane jeśli tak … to jakie to może mieć konsekwencje dla dzieci i dla Państwa. Proszę się nad tym zastanowić. Poniżej link do artykułów.

https://polki.pl/rodzina/dziecko,wychowywanie-dziecka-konsekwencje-nadmiernych-wymagan,10031545,artykul.html

https://zdrowie.dziennik.pl/dziecko/artykuly/8683824,psycholodzy-presja-jaka-wielu-rodzicow-wywiera-na-dzieci-nie-prowadzi-do-wzrostu-ich-szans-zyciowych.html

 

Załączniki:

https://www.mamazone.pl/przedszkolak/jak-byc-konsekwentnym-rodzicem/

 

Z poważaniem,

Zespół psychologiczno-pedagogiczny

 

 

TELEFONY ZAUFANIA

 

Telefony niosące pomoc w sytuacji kryzysu psychicznego:

  • Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży,

tel. 116 111, www.116111.pl

Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna dla dzieci i nastolatków trudnych sytuacjach życiowych. Wykwalifikowani konsultanci świadczą pomoc codziennie przez całą dobę.

  • Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, tel. 800 12 12 12

     Bezpłatna pomoc psychologiczna i prawna dla dzieci i w sprawach dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-20.00. Poza godzinami pracy konsultantów możliwe jest pozostawienie wiadomości, konsultanci oddzwonią na podany numer po rozpoczęciu dyżuru.

Linia Dzieciom, tel. 800 080 222, liniadzieciom.pl

Bezpłatna i całodobowa infolinia  zapewnia profesjonalna pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży , rodzicom oraz nauczycieli. Wybrane dni dyżurują pracownicy i pedagodzy. Bezpłatna pomoc psychologiczna i prawna dla dzieci i w sprawach dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-20.00.Poza godzinami prcy konsultantów możliwe jest pozostawienie wiadomości, konsultanci oddzwonią na podany numer po rozpoczęciu numeru.

POGOTOWIE PSYCHOLOGICZNE DLA UCZNIÓW „ZIK” – ZESPÓŁ INTERWENCJI KRYZYSOWEJ w MIEJSKIM CENTRUM WSPOMAGANIA EDUKACJI W OPOLU

 Czynne: poniedziałek 12.00-15.00, w piątek 15.00-17.00, Tel 572 128 403,

mail: pogotowie.zik@mcwe.opole.pl

  • Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym, tel. 116 123