„Poradnik dla rodziców” został stworzony w celu wsparcia Państwa w procesie wychowawczym. Mamy nadzieję, że zamieszczone artykuły chociaż po części będą przydatne i pomocne dla Państwa.
Dziecko jest cudzoziemcem, nie rozumie języka, nie zna kierunku ulic, nie zna praw i zwyczajów. […] Potrzebny przewodnik, który grzecznie odpowie na pytanie.
Janusz Korczak
Depresja u dzieci i młodzieży
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z dwoma poradnikami dotyczącymi depresji u dzieci i młodzieży (pliki do pobrania pod tekstem, po kliknięciu więcej). Szczególnie jeżeli czujecie Państwo niepokój związany z zachowaniem czy samopoczuciem swoich dzieci.
https://sp2jozefow.szkolnastrona.pl/download/nastoletnia-depresja-poradnik-dla-rodzicow.pdf
Potrzeby naszych dzieci
Szanowni Państwo często się zastanawiamy czego potrzebują nasze dzieci ? Przychodzą do głowy różne pomysły: gry, gadżety i zajęcia pozalekcyjne. Czy to jest najważniejsze ? Zatem co takiego ? Zapraszamy do zapoznania się poniższym artykułem.
https://www.calareszta.pl/czego-potrzebuje-dziecko
Budowanie relacji z nastolatkiem
Szanowni Państwo,
Nadszedł czas dojrzewania. Dokonuje się młodym człowieku mnóstwo dynamicznych i szybkich zmian!- fizyczne, psychiczne czy społeczne, przygotowujące dziecko do stania się w pełni dorosłym człowiekiem. Bardzo często ze spokojnego i przewidywalnego dziecka w trakcie dorastanie staje się wojowniczy, kwestionujący wszystko i wszystkich, podatny na wpływy grupy rówieśniczej nastolatek .Jak do niego dotrzeć? Jak z nim rozmawiać? Mamy nadzieję, że wczytując się w poniższy tekst znajdą Państwo odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
https://madraochrona.pl/strefa-rodzica/budowanie-dobrej-relacji-z-nastolatkiem-poprzez-rozmowe/
NADMIERNE WYMAGANIA WOBEC DZIECKA
Szanowni Państwo, pragniemy zwrócić Państwa uwagę na kwestię związaną z wymaganiami wobec dzieci. Proszę się zastanowić czy wymagania stawiane przez Państwa wobec Waszych dzieci nie są zbyt wygórowane jeśli tak … to jakie to może mieć konsekwencje dla dzieci i dla Państwa. Proszę się nad tym zastanowić. Poniżej link do artykułów.
Załączniki:
https://www.mamazone.pl/przedszkolak/jak-byc-konsekwentnym-rodzicem/
Z poważaniem,
Zespół psychologiczno-pedagogiczny
TELEFONY ZAUFANIA
Telefony niosące pomoc w sytuacji kryzysu psychicznego:
- Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży,
tel. 116 111, www.116111.pl
Bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna dla dzieci i nastolatków trudnych sytuacjach życiowych. Wykwalifikowani konsultanci świadczą pomoc codziennie przez całą dobę.
- Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, tel. 800 12 12 12
Bezpłatna pomoc psychologiczna i prawna dla dzieci i w sprawach dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-20.00. Poza godzinami pracy konsultantów możliwe jest pozostawienie wiadomości, konsultanci oddzwonią na podany numer po rozpoczęciu dyżuru.
Linia Dzieciom, tel. 800 080 222, liniadzieciom.pl
Bezpłatna i całodobowa infolinia zapewnia profesjonalna pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży , rodzicom oraz nauczycieli. Wybrane dni dyżurują pracownicy i pedagodzy. Bezpłatna pomoc psychologiczna i prawna dla dzieci i w sprawach dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-20.00.Poza godzinami prcy konsultantów możliwe jest pozostawienie wiadomości, konsultanci oddzwonią na podany numer po rozpoczęciu numeru.
POGOTOWIE PSYCHOLOGICZNE DLA UCZNIÓW „ZIK” – ZESPÓŁ INTERWENCJI KRYZYSOWEJ w MIEJSKIM CENTRUM WSPOMAGANIA EDUKACJI W OPOLU
Czynne: poniedziałek 12.00-15.00, w piątek 15.00-17.00, Tel 572 128 403,
mail: pogotowie.zik@mcwe.opole.pl
- Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym, tel. 116 123