Psycholog szkolny

Czym się zajmuje?

Psycholog szkolny to osoba, która zajmuje się w szkole pierwszą pomocą psychologiczną. Dokonuje wstępnych diagnoz funkcjonowania społeczno – emocjonalnego oraz trudności edukacyjnych dziecka, analizy trudnego zachowania ucznia na terenie szkoły. Mogą się do niej zgłosić wszystkie osoby tworzące szkolną społeczność (uczniowie, rodzice/opiekunowie uczniów, nauczyciele), które zmagają się z różnego rodzaju trudnościami emocjonalnymi, związanymi z funkcjonowaniem indywidualnym, w grupie społecznej czy nauką szkolną dziecka. Najważniejszym celem pracy psychologa szkolnego jest zapewnienie opieki psychologicznej uczniom oraz udzielanie wsparcia rodzicom i nauczycielom. Prowadzi on indywidualne spotkania z uczniami, ale również realizuje warsztaty psychoedukacyjne mające na celu m.in. rozwój umiejętności w zakresie zarządzania swoimi emocjami, asertywności, integracji, zachowań prospołecznych, a także wielu innych umiejętności społecznych będących narzędziem do radzenia sobie w codziennym życiu. Psycholog podejmuje także działania interwencyjne w sytuacjach kryzysowych. Aktywnie uczestniczy w działaniach wychowawczo – profilaktycznych szkoły oraz współorganizuje i prowadzi pomoc psychologiczno-pedagogiczną. W razie konieczności psycholog szkolny wskazuje inne działania związane z diagnozą medyczną bądź pomocą specjalistyczną poza szkołą.

Drogi Uczniu, mogę pomóc Ci, jeśli:

• czujesz, że nikt cię nie rozumie,
  • masz trudności z motywacją do nauki,
  • odczuwasz smutek, złe samopoczucie, coś Cię dręczy,
  • dokucza Ci samotność,
  • masz kłopot i potrzebujesz pomocy lub rady,
  • nie potrafisz porozumieć się z kolegami/koleżankami,
  • ktoś z twojego otoczenia ma problem i czujesz, że potrzebuje pomocy,
  • masz problemy w rodzinie, trudną sytuację w domu i nie wiesz jak sobie z tym poradzić,

Po prostu, potrzebujesz porozmawiać lub o coś spytać.

Drogi Rodzicu, zgłoś się do psychologa szkolnego, gdy:

• niepokoi Cię zachowanie twojego dziecka,
  • potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania,
  • masz pytania, wątpliwości i nie wiesz do kogo się z nimi zwrócić,
  • chcesz porozmawiać o dziecku i Twoich z nim relacjach,
  • chcesz lepiej zrozumieć potrzeby swojego dziecka.