Tydzień „Życzliwości i Pozdrowień” w Publicznej Szkole Podstawowej nr 20 im. Księcia Jana Dobrego w Opolu

„Życie nie składa się tylko z wielkich poświęceń i obowiązków, ale przede wszystkim z drobiazgów.
Uśmiechy i życzliwość rozdawane na co dzień są tym, co zdobywa i zatrzymuje serca i daje pocieszenie.

Humphrey Dane

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.

Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje

Ach cóż to był za tydzień…

W ramach tygodnia życzliwości uczniowie i nauczyciele naszej szkoły utworzyli „Drzewo Życzliwości, na które wpisywali na karteczkach swoje przemyślenia i uwagi dotyczące dobroci, tolerancji, życzliwości, przyjaźni. Drzewo cieszyło się dużą popularnością wśród uczniów. Uczniowie chętnie zapisywali swoje intencje i drzewo szybko zapełniło się liśćmi. Utworzona został „skrzynka pozdrowień” do której uczniowie mogli wrzucać pozdrowienia dla całej społeczności szkolnej, które później trafiły do odbiorców. W szkole została przygotowana gazetka szkolna na temat życzliwości. 21.11.22 r. W Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, większość uczniów ubrana była na żółto (kolor który jest symbolem Dnia Życzliwości). Uczniowie wybierali w klasach „Króla Królową Życzliwości”. Odbyły się zajęcia psychoedukacyjne na temat życzliwości. Uczniowie przygotowali łańcuch życzliwości, na każdym elemencie łańcucha uczniowie mieli za zadanie wpisać sentencje, „dobre słowo”. Tak utworzone łańcuchy zawisną na klasowej choince. W klasach uczniowie zostali objęci opieką „cichego życzliwego przyjaciela”.

Odbyły się dwa konkursy:

· konkurs plastyczny na „Plakat promujący życzliwość”,

· konkurs filmowy „Życzliwość w kadrze”

Nagrodzone filmy i prace plastyczne można obejrzeć na stronie szkoły.

Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.