Szczególna organizacja pracy PSP nr 20 im. Księcia Jana Dobrego w Opolu w roku szkolnym 2020/2021

Szanowni Państwo,

Polska szkoła stanęła przed ogromnym wyzwaniem: stacjonarna nauka w okresie pandemii. Powrót do szkoły jest jednak bezwzględną koniecznością dla dobra całej społeczności! Niesie on jednak duże ryzyko związane z potencjalnym zagrożeniem chorobą. Podstawowym zadaniem dyrektora szkoły jest zatem także przygotowanie szkoły i prowadzenie zajęć edukacyjnych, by to ryzyko zminimalizować.

Nic nie zastąpi bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, a w szczególności dotyczy to młodych ludzi, dla których kontakty społeczne są najważniejsze w okresie kształtowania się charakteru, emocji, postaw i umiejętności życia. Choć doświadczenie pokazuje, że i dorośli potrzebują do życia innych ludzi.

Organizacja pracy szkoły w bieżącym roku szkolnym jest zupełnie inna od tej, do której byliśmy przyzwyczajeni od zawsze. Bezpieczny uczeń, nauczyciel, pracownik, rodzic i otoczenie – to główne przesłanki podejmowanych działań. Zwracamy się do Państwa, Drodzy Rodzice, z prośbą o rozmowy z dziećmi na temat podporządkowania się regułom i zasadom obowiązującym
w szkole.

Nasza szkoła będzie otwarta w godzinach 6:45-17:00. Zajęcia lekcyjne będą rozpoczynać się o godz. 8:00, a kończyć ok. 13:30
w klasach I-III, a w klasach IV-VIII – ok. godz. 15:25. Plan lekcji dostosowany jest do bieżących potrzeb. Uczniowie klas I-III będą przebywać w swoich klasach na swoim poziomie. Uczniowie klas IV-VIII będą przechodzić z klasy do klasy jak najrzadziej.

W miarę możliwości pogodowych będziemy wprowadzać nauczanie na zewnątrz/outdoor education, by uatrakcyjnić proces nauczania jednocześnie ze zwiększeniem bezpieczeństwa pobytu ucznia i nauczyciela w szkole. Przerwy śródlekcyjne uczniowie będą spędzać także na zewnętrznych terenach szkoły w zależności od warunków pogodowych. Lekcje wychowania fizycznego będą prowadzone w zwiększonym reżimie sanitarnym przede wszystkim na zewnątrz szkoły. Szczegółowe zasady zostaną przekazane uczniom przez nauczycieli. Rodziców prosimy o przygotowanie odpowiednich strojów do ćwiczeń zgodnych
z warunkami pogodowymi w okresach chłodniejszych.

Uczniowie podczas pozostawania w szkole bezwzględnie podporządkowują się zasadom:

– zakrywanie nosa i ust – maseczki, przesłony, przyłbice – w przestrzeni wspólnej – korytarz, schody, toalety;

– zachowanie dystansu społecznego – bezpiecznej odległości;

– przestrzeganie zasad higieny (mycie i dezynfekowanie rąk);

– posiadanie własnych chusteczek higienicznych i częste ich wykorzystywanie;

– posiadanie własnych przyborów szkolnych i nieprzekazywanie ich innym.

Do budynku szkoły uczniowie wchodzić będą głównym wejściem. Rodzice nie będą mogli wchodzić na teren szkoły.
Do komunikacji z obsługą szkoły użyją domofonu. Wszystkie konieczne informacje dyrektora szkoły, wychowawców, nauczycieli będą przekazywane poprzez dziennik elektroniczny i stronę szkoły. Proszę śledzić je na bieżąco.

Drodzy Rodzice,

ponownie stajemy przed trudnym wyzwaniem. Miniony rok szkolny pokazał, że potrafimy być razem w obliczu zagrożenia. Dzięki ciężkiej, wytrwałej pracy całej społeczności szkolnej, dobrnęliśmy do końca roku. Sukcesem zakończył się egzamin ósmoklasisty, wyniki – jedne z najwyższych w mieście – są najlepszym tego dowodem.

Starajmy się razem! Tylko współpraca pomoże nam wracać do normalności.

Życzę zdrowego roku szkolnego 2020/2021!

Dariusz Smagała