76. rocznica akcji pod Arsenałem w PSP 20

Jedna z lektur, którą uczniowie najstarszych klas czytają najchętniej i jej treść najdłużej z nimi zostaje, jest powieść-dokument autorstwa Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Opowiada ona o losach przyjaciół – Jana Bytnara „Rudego”, Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”, Macieja Aleksego Dawidowskiego „Alka”, którym dane było żyć w strasznych czasach II wojny światowej w okupowanej Warszawie. Każdego roku, 26 marca, obchodzimy rocznicę akcji pod Arsenałem, czyli zbrojnej akcji Grup Szturmowych Szarych Szeregów o kryptonimie „Meksyk II”. Mała ona miejsce 26 marca 1943 r. w pobliżu Arsenału u zbiegu ulic: Bielańskiej, Długiej i Nalewek w Warszawie. W jej wyniku uwolniono podharcmistrza Jana Bytnara „Rudego” oraz 20 innych więźniów przewożonych po przesłuchaniach z siedziby Gestapo w alei Szucha do więzienia Pawiak.

Uczniowie klas 8A, 8B i 8C podczas omawiania lektury wykonali plakaty przedstawiające sylwetki głównych bohaterów „Kamieni na szaniec”, opisujące działania Małego Sabotażu, przedstawiające historię akcji pod Arsenałem.

Wystawę plakatów można oglądać w sali nr 15.

Małgorzata Górka