21 listopada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW DO UDZIAŁU W SZKOLNYM DNIU ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

W dniu 21.11.2023 r. ubierz się na żółto, uśmiechnij się!

Działania będą trwały od 21.11-24.11.2023 r

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi „Hallo World Day” i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

Tak naprawdę każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii, a nie tylko jeden kalendarzowy. Uprzejmość, życzliwość i uśmiech są zawsze na miejscu. Potwierdzają to przysłowia i złote myśli wieku znanych osób. Przekonajcie się sami.

Harmonogram działań:

· Rakieta POZDROWIEŃ DOBREGO -skrzynka-rakieta, będzie postawiona w holu przy tablicy GALAKTYKA POZYTYWNEGO MYŚLENIA. Uczniowie mogą wrzucać karteczki z pozdrowieniami dla innych uczniów i nauczycieli. Karteczka musi być opisana dla kogo i z której klasy jest uczeń .

· SZKOLNA GALAKTYKA POZYTYWNEGO MYŚLENIA- w holu szkoły na parterze umieszczone będzie tablica „Galaktyka Pozytywnego Myślenia”. Każdy z uczniów może podejść i na gwiazdach umieszczonych obok Galaktyki zapisać dobre słowo i je przykleić na tablicę ”galaktyka”.

· Zrywki na drzwiach-dobre myśli „Dobrego”.

· Konkursy: filmowy i plastyczny -informacje na stronie szkoły.

· Odbędą się ZAJĘCIA PSYCHOEDUKACYJNE(wychowawcy, nauczyciele, zespół psychologiczno-pedagogiczny)

Źródła:

Jacek i Tomasz Illg: Wielka księga mądrości. Katowice, 2004.

Sylvano Gianduzzo: Aforyzmy. Płomyki mądrości. Warszawa, 1999.

Danuta i Włodzimierz Masłowscy: Przysłowia świata. Kęty, 1999