Wizyta klasy 1 B w Centrum Edukacyjne w Komendzie Miejskiej PSP w Opolu

8 listopada 2018 r. klasa IB wybrała się z wizytą do Centrum Edukacyjnego w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Ścieżkę edukacyjną dzieci zaczęły od sali Ognika, w której zaprezentowany został film edukacyjny oraz ekspozycja manekinów przedstawiających strażaka w mundurze m.in. nurka czy ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Kolejnym etapem było przypomnienie dzieciom numerów alarmowych oraz znaków bezpieczeństwa. Dzieci zostały podzielone na grupy, gdzie uczyły się jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej i ułożyć ciało w bezpiecznej pozycji. Po kolejnym filmie edukacyjnym została zaprezentowana makieta budynku wielorodzinnego z pokojami, drzwiami, klatkami schodowymi i czujkami dymu. Tu dzieci dowiedziały się w jaki sposób rozprzestrzenia się dym w budynku, gdy powstanie pożar, co należy wtedy zrobić i dlaczego trzeba zamykać drzwi pomieszczenia, w którym wybuchł pożar.

Później dzieci przeszły do pomieszczenia, w którym prezentowane były zasady bezpieczeństwa na drogach. Na stanowisku uczyliśmy się, jak zachować się po wypadku, zabezpieczyć miejsca zdarzenia, jak w rzeczywistości wygląda przejazd alarmowy służb ratowniczych i sposoby tworzenia korytarza życia.Na stanowisku edukacyjnym dotyczącym zagrożeń w lesie prezentowany materiał filmowy zawierał informację o tym, jaką wartością jest las, a następnie wskazał na zagrożenia, z jakimi możemy się spotkać w lesie, zasady bezpieczeństwa oraz sposoby odnalezienia się w lesie lub określenia miejsca zdarzenia. Wizytę w tym pomieszczeniu kończy film przygotowany przez członków WOPR.

Podczas zajęć dzieci zakładały mundurki strażackie i hełmy strażackie. Na koniec zeszliśmy do garażu z wozami strażackimi. Mieliśmy też okazję zobaczyć wyposażenie wozu strażackiego. Wycieczka była pełna wrażeń.