Warsztaty graficzne w Muzeum Śląska Opolskiego

1 października uczestnicy Szkolnego Koła Plastycznego zwiedzili wystawę pt. „Rembrandt 350”, która w ramach obchodów 350 rocznicy śmierci jednego z największych geniuszy sztuki- Rembrandta van Rijna jest prezentowana w Muzeum Śląska Opolskiego. Uczniowie zapoznali się ze zbiorem 37 oryginalnych rycin artysty, w tym z arcydziełem Autoportret w berecie zwanym też zdziwionym Rembrandtem oraz uczestniczyli w warsztatach graficznych Zmierzyć się z Rembrandtem. Dowiedzieli się co to jest grafika, jak wykonać akwafortę i dlaczego Rembrandt uznawany jest za mistrza posługiwania się tą techniką? Uczniowie mieli również możliwość stworzenia własnej pracy graficznej w technice linorytu. Praca twórcza składała się z kilku etapów: najpierw przy pomocy rylca należało wykonać matrycę ,następnie dokładnie pokryć ją farbą drukarską , a na koniec kompozycję przenieść na suchy papier przy pomocy prasy. Największym zaskoczeniem był fakt, iż w grafice może być kilka oryginałów, gdyż każda odbitka jest oryginałem. Dlatego też grafika jest nietypową dziedziną sztuk plastycznych. W większości dziedzin jak malarstwo czy rysunek mamy do czynienia tylko z jednym oryginalnym dziełem. Efekty twórczych zmagań można podziwiać na zdjęciach.