Udział naszej szkoły w Europejskim Tygodniu Kodowania

Europejski Tydzień Kodowania – EuroWeek obchodzony był w Europie w dniach 5-20.10.2019 r. Również nasza szkoła przyłączyła się do tego wydarzenia.

Celem akcji jest rozwijanie kreatywności, rozwiązywanie problemów i współpraca poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży i dorosłym sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki.

W PSP 20 w ramach lekcji informatyki uczniowie wybranych klas 4-5, po poznaniu lektury “Akademia Pana Kleksa” na lekcjach języka polskiego, tworzyli w Scratch program, w którym można było obejrzeć Akademię Pana Kleksa i poznać jej tajemnice (rozłożenie sal lekcyjnych, stołówki, jadalni, sekretów Pana Kleksa).

Kodowanie miało także miejsce podczas zajęć języka polskiego, choć w innym wymiarze. Podczas zajęć uczniowie klas 5A i 5B zajmowali się zakodowaną ortografią i zasadami pisowni „ó” oraz „u”. Ich zadaniem był odpowiedni zapis wyrazów z trudnościami ortograficznymi oraz przeniesienie zaznaczenia do wnętrza QR kodu w odpowiednie miejsce. Po prawidłowym wykonaniu zadania uczniowie w aplikacji mogli odczytać pochwałę – BRAWO!

Natomiast uczniowie klasy 6D zmagali się z aspektem czasownika. Na kartach pracy kodowali w odpowiednim kolorze czasowniki dokonane oraz niedokonane. Efektem prawidłowego zakodowania był kwiat.

Miło nam poinformować, że nasza szkoła oraz nauczyciele realizujący pomysły podczas Code Week 2019 otrzymali certyfikat uczestnictwa w tegorocznej akcji.

Ewa Kucharska i Małgorzata Górka