Przygotowania do finału konkursu „BRONIĘ LUB OSKARŻAM BOHATERÓW LITERACKICH, KTÓRYCH ŻYCIE POSTAWIŁO W NIEŁATWEJ SYTUACJI – W OPARCIU O WSPÓŁCZESNE ZASADY PRAWA”

Już niebawem w Sądzie Okręgowym w Opolu odbędzie się finał konkursu oratorskiego „BRONIĘ LUB OSKARŻAM BOHATERÓW LITERACKICH, KTÓRYCH ŻYCIE POSTAWIŁO W NIEŁATWEJ SYTUACJI – W OPARCIU O WSPÓŁCZESNE ZASADY PRAWA”. Dziesięcioro uczniów naszej szkoły będzie wchodziło w rolę prokuratorów i adwokatów.

Uczniowie, którzy będą reprezentowali PSP 20 w Opolu podczas finału sadowniczych zmagań:

* Franciszek Deberny
* Natalia Ściubidło
* Wiktoria Zatajska
* Bruno Zembaczyński
* Zuzanna Warsitz
* Klaudia Chlebowska
* Natalia Błaszczyszyn
* Dominika Działowska
* Kacper Lubiewski
* Jeremi Mielcarek

Od kilku tygodni trwają przygotowania do grudniowego etapu. Uczniowie mogą liczyć na wsparcie swoich polonistek – pań: Doroty Cicholskiej-Sowady, Małgorzaty Górki, Małgorzaty Hapanowicz i Joanny Mysiakowskiej-Lenart.

Niezwykle pomocne okazały się spotkania z adwokatami – panem Tomaszem Zapotocznym oraz współpracownikami z kancelarii adwokackiej. Podczas indywidualnych i grupowych rozmów z prawnikami uczniowie zapoznali się z Kodeksem Karnym, omawiali kwalifikacje poszczególnych czynów swoich bohaterów, dokonywali zmian w mowach oskarżycielskich i obrończych w oparciu o argumentację prawną.

Bardzo pomocna okazała się wizyta aktora Opolskiego Teatru Lalki i Aktora – pana Andrzeja Mikoszy, który poświęcił swój czas, by każdemu z uczestników konkursu przekazać cenne wskazówki dotyczące sposobu prezentacji, intonacji poprawności wymowy, retoryki .

Mamy nadzieję, że wszystkie działania mające na celu przygotowanie uczniów do zmagań na sali sądowej w pełni zostaną wykorzystane już 4.12.2108 r. podczas finału konkursu.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

Małgorzata Górka

* Franciszek Deberny