TYDZIEŃ WIEDZY O MÓZGU w Publicznej Szkole Podstawowej nr 20 w Opolu

„Chcąc jak najlepiej wykorzystać swój mózg,
musisz przede wszystkim go poznać (…) zacząć badać i zgłębiać samego siebie”.

Tony Buzan

W dniach od 14-18 marca 2022 r  w naszej szkole obchodziliśmy  TYDZIEŃ WIEDZY MÓZGU.

Celem obchodów „Tygodnia Wiedzy o Mózgu” jest zwiększenie wiedzy o  mózgu. Uświadomienie uczniom, że mają wpływ na pracę swojego mózgu przez to w  jaki sposób się odżywiają, odpoczywają, spędzają czas wolny, myślą o sobie. Badania naukowe dowodzą, że nieprawidłowa praca mózgu źle wpływa na cały organizm, a przez to na nasze procesy poznawcze, zdrowie, samopoczucie.  Warto zatem edukować uczniów jak dbać o swój mózg, aby być zdrowym i szczęśliwym człowiekiem.

Uczniowie przez cały tydzień „Tygodnia Wiedzy o mózgu” brali udział w  zajęciach, gdzie zdobywali wiedzę na temat na temat funkcji i budowie mózgu. Zajęcia prowadziły Pani Katarzyna Mróz oraz Bożena Nawrocka-Sapich – nauczycielki biologii.

Po okiem Pani Marty Sucheckiej uczniowie tworzyli prace plastyczne związane z mózgiem.

Uczniowi klas I-III wzięli  udział w treningu uważności, tworzyli prace plastyczne- mózg w roli głównej.

Odbyły się zajęcia z dietetykami z Panią Wiktorią Lewandowską oraz z Panią Barbarą Krasowska  pt ”Dieta dla mózgu”. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas I-III oraz VI-VIII .Uczniowie młodszych klas przeliczali ile cukru jest w różnych produktach i jakie szkody powoduje cukier jeśli spożywamy go w nadmiarze oraz  co jest ważne dla naszego mózgu żeby dobrze „pracował”.

Uczniowie klas VI-VIII na zajęciach z Pnia Wiktoria Lewandowską analizowali piramidę żywienia Maslowa oraz w części warsztatowej segregowali produkty zdrowe i wpływające niekorzystnie na nasz organizm.

Nasz mózg musi odpoczywać i się relaksować dlatego uczniowie zostali zapoznani  z technikami relaksacji oraz wzięli udział w zajęciach relaksacyjnych -mindfullnes, który poprowadziła pani Agnieszka Ciepałek-Piec, pedagog szkolny.

Pani Ewa Kucharska –nauczyciel informatyki  wykorzystała umiejętności uczniów do  stworzenia prezentacji multimedialnych na temat  mózgu.

Pani Małgorzata Górka z uczniami tworzyła na zajęciach z kaligrafii- kaligraficzne mózgi.

W ostatnim dniu „Tygodnia Wiedzy o mózgu” było też coś dla ciała czyli aerobik dla uczniów, który poprowadziła Pani Sawa Jasińska- nauczyciel wychowania fizycznego.  Uczniowie wzięli  również udział w  grach  i zabawach sportowych na świeżym powietrzu, które poprowadzili  nauczyciel wychowania fizycznego.

Jeszcze kilka ciekawostek na temat mózgu:

 

MÓZG – mieści się w jednej ręce. Waży mniej, niż 1500gram 1 bilion komórek (100 md aktywne i 900 md glejowe). W ciągu 1 sekundy powstaje ok. 3 md synaps. Ma większe możliwości, niż komputer.

Jak dbać o mózg:

Co jest szkodliwe dla mózgu?

  • dieta bogata w cukier, alkohol, sztuczne barwniki i aromaty,
  • przejadanie się, produkty typu fast food,
  • nadciśnienie, cukrzyca i nadwaga.
  • picie napojów gazowanych, słodkich napojów niegazowanych, napojów energetyzujących
  • palenie papierosów (w tym bierne),

Jak zatroszczyć się  mózg, żeby  nauka (praca)była efektywna?

  • Poznaj swój styl uczenia się,
  • Pobudzaj  półkule mózgowe do pracy,
  • Zadbaj o relaks np. posłuchaj muzyki relaksacyjnej,
  • Ćwicz oddychanie,
  • Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu,
  • Ruszaj się, uprawiaj sport,
  • Dbaj o dietę dla mózgu, pij dużo wody,
  • Dbaj o dobry nastrój, uśmiechaj się
  • Gdy jesteś odpowiednio najedzony masz większą koncentrację, lepiej myślisz i szybciej zapamiętujesz. W trakcie nauki żołądek się opróżnia i wtedy w mózgu wydziela się neurohormon ghrelina, który zwiększa zapamiętanie i odpowiada za tworzenie się nowych połączeń nerwowych.

Wniosek z tego taki: zjedz dobre śniadanie i ucz się, aż zgłodniejesz.