Tydzień Wiedzy o Mózgu w PSP 20 w Opolu dobiegł końca

A tak było…

• Uczniowie wzięli udział w zajęciach z dietetykami z Panią Anną Siennicą -Sajkiewicz oraz z Panem Szymonem Warzyckim pracownikami Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Specjaliści przeprowadzili zajęcia w klasach pt: „Nasz drugi mózg. O cichej współpracy jelit z mózgiem?
  • Odbyły się zajęcia z dietetykiem Panią Wiktorią Lewandowską pracownikiem „Medrem-Poliklinika  w Opolu, która przybliżyła uczniom temat „Diety dla mózgu”.
  • Pani Sawa Jasińska nasz nauczyciel wychowania fizycznego przeprowadziła zajęcia
    z Zumby.
  • Pani Karolina Adamiec-fizjoterapeutka przeprowadziła zajęcia „Wpływ wysiłku fizycznego na rozwój człowieka”.
  • Uczniowie klas I-III poznali „Tajemnice mózgu”, tworząc mózg z masy solnej.
  • Uczniowie klas IV-VIII dowiedzieli się, że mózg jest neuroplastyczny i co należy robić, aby zwiększyć jego wydajność.
  • Na koniec tygodnia odbyły się zajęcia Mindfulness-trening uważności.

PAMIETAJ!

• Staraj się jeść codziennie ciemne pieczywo razowe i produkty z pełnego ziarna (np. brązowy ryż).
  • Na drugie śniadanie i na podwieczorek jedz owoce. Do obiadu koniecznie zjadaj sałatkę z mieszanki świeżych warzyw.
  • Nie zapominaj o tłuszczach rybnych i roślinnych. Pij dużo wody mineralnej – wspomaga przemiany biochemiczne w mózgu.
  • Ruszaj się, ćwicz, a przynajmniej spaceruj! Oddychaj świeżym powietrzem. Wzbogacisz krew w tlen, która go dostarczy mózgowi. Nawet najbardziej zdrowe posiłki bez dostatecznej ilości tlenu nie wystarczają do sprawnego funkcjonowania pamięci. Jego brak zabija szare komórki, które się nie odradzają.
  • Wysypiaj się. Nieprzerwany nocny sen również zapewnia odpowiednie dotlenienie. Podczas snu organizm osiąga stan naturalnego odprężenia. Już 72 godziny bez snu wyniszczają mózg.

Jak żyć, by łatwiej chłonąć wiedzę i zapobiegać dekoncentracji?

• ODPOWIEDNIA DIETA,
  • ODPOWIEDNIA ILOŚĆ SNU,
  • AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA,
  • HIGIENICZNY TRYB ŻYCIA.
  • Pij wodę-80% mózgu to woda, dlatego od niej zależy szybkość i jakość myślenia.