Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej

Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej, to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty. W tym dniu następuje oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki. Głównym celem uroczystości jest zachęcenie dzieci do korzystania  z biblioteki szkolnej i rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na Czytelnika w naszej szkole miało miejsce 4 i 5 lutego. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym każda z klas pierwszych odwiedziła bibliotekę szkolną w innym terminie. Uczniowie  uczestniczyli  w zajęciach bibliotecznych ,,Moja pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej”, podczas  których zapoznali się z regulaminem biblioteki szkolnej i  z jej księgozbiorem. Dzieci dowiedziały się,  jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić czytając książkę.

Po takim wprowadzeniu, uczniowie klas pierwszych w skupieniu i z powagą uroczyście przyrzekli, że będą kochać książki i szanować je, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na zakończenie spotkania otrzymali zakładki do książek, które  wykonali  uczniowie klasy 3c i 3d oraz  przygotowane przez Panią Bibliotekarkę plakaciki z „prośbami książki”, które będą przypominały dzieciom o konieczności dbania o książki.

Drodzy Rodzice,
Korzystając z okazji pragniemy podkreślić, jak bardzo ważną rzeczą jest czytanie dzieciom minimum 20 minut dziennie bajek i innych utworów literackich przez rodziców i najbliższych. Czytanie na głos stymuluje pamięć, nawiązywana jest bezpośrednia relacja  co w dużym stopniu przyczynia się do wszechstronnego rozwoju dziecka. Obcowanie ze słowem pisanym pobudza wyobraźnię, uczy kreatywności, ortografii, empatii, wrażliwości na innych, jest cudowną receptą na nudę, wprowadza w całkiem nowy świat. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny      i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych.