Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – święto książki, święto biblioteki

Tradycje MMBS sięgają 1999 r., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, które przypadły na czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Każda edycja MMBS ma swoje hasło. W tym roku temat przewodnim święta brzmi: Z książką Ci do twarzy

W ramach obchodów MMBS serdecznie zapraszamy uczniów do aktywnego uczestnictwa w akcjach biblioteki szkolnej, do odwiedzania biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania z jej zbiorów. Uczestnictwo w akcjach to gwarancja dobrej zabawy, możliwość zaprezentowania swoich zainteresowań i zdolności oraz okazja do zdobycia punktów WSO.

Oto nasze propozycje:

1. Spróbuj zaprezentować hasło tegorocznego Święta „Z książką Ci do twarzy” w  wybranej przez siebie formie: plakatu lub wiersza

Uczestnicy: uczniowie klas I-VIII, termin – 26.10.2020 r.

1. Zachęć innych do czytania tworząc swój audiobook

Zadanie polega na przeczytaniu przez ucznia książki z serii „Czytam sobie” (króciutkie książeczki, dostępne w szkolnej bibliotece). Rolą rodzica będzie nagranie głosu dziecka, zapisanie go i dostarczenie do biblioteki na płycie CD lub przesłanie drogą mailową na adres:biblioteka@psp20.opole.pl Nie zapomnij o podaniu autora i tytułu książeczki na początku nagrania. Zwróć uwagę na dykcję, modulację głosu, przestrzeganie znaków interpunkcyjnych, tempo. Najpiękniejsze  nagrania zostaną przegrane na płytę CD i udostępnione do wypożyczania w bibliotece.

Uczestnicy: uczniowie klas I-IV, termin – 26.10.2020 r.

1. Wykonaj zdjęcie zgodnie z założeniami techniki „sleeveface” Sleeveface – polega na robieniu zdjęć z zasłoniętą przez okładkę książki, płyty lub czasopisma częścią ciała. W efekcie otrzymujemy złudzenie prezentujące bardzo ciekawe połączenia sylwetki fotografowanej osoby z postacią i tłem z okładki. Przykładowe zdjęcia możesz obejrzeć tutaj: https://www.google.com/search?q=sleeveface+wikipedia&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiQjePStp_sAhVQ6aQKHbsyCxcQ_AUoAXoECAsQAw&biw=1600&bih=757

Uczestnicy: uczniowie klas I-VIII, termin – 26.10.2020 r.

1. Zrób i prześlij nam zdjęcie swojej domowej biblioteczki Uczestnicy: uczniowie klas I-VIII, termin – 26.10.2020 r.

Prace plastyczne należy przynieść do biblioteki szkolnej, fotografie prześlijcie na adres: biblioteka@psp20.opole.pl  Zdjęcia najciekawszych prac zamieścimy na stronie internetowej szkoły i na szkolnym Fanpage’u.

Dodatkowych wyjaśnień udzieli p. Maryla Maciąg

Serdecznie zapraszamy!