Dzień Bezpiecznego Internetu – materiały dla rodziców

Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu przypadał 8 lutego i był obchodzony w większości placówek oświatowych w Europie. Od początków pandemii coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami. Badania nad higieną cyfrową, wykazały, że w okresach nauki zdalnej polskie dzieci korzystają z internetu średnio „6 godzin lub więcej” dziennie. Co trzecie z nich poświęca na media tyle samo czasu w tygodniu, jak i w weekendy.

Dlatego, jak nigdy wcześniej, rodzice muszą trzymać rękę na pulsie i zadbać o bezpieczeństwo i równowagę w korzystaniu z elektroniki przez ich pociechy.

Tylko, jak zabrać się za to w zabieganej codzienności pełnej obowiązków?

Dobrze jest zacząć od wprowadzenia domowych zasad ekranowych. Zapoznaj się z rekomendowanymi limitami konsumpcji mediów w zależności od wieku i sprawdź, na ile już się do nich stosujecie. Porozmawiaj z dzieckiem na temat higieny cyfrowej i wyjaśnij rzeczowo, dlaczego ważne jest, by wolny czas wypełniały różnorodne aktywności, w tym: ruch na świeżym powietrzu, zabawy z rówieśnikami i rozwijanie zainteresowań.

Określcie wspólnie pory dnia wolne od mediów cyfrowych. Traktuj pociechę jak równoważnego partnera w rozmowie – wysłuchaj, co ma do powiedzenia. Dziecko, które wie, że jego zdanie zostało uwzględnione, będzie w większym stopniu przestrzegać wspólnych ustaleń.

Szczegółowe rekomendacje i zalecenia dotyczące rodzinnych zasad ekranowych można znaleźć w ulotce oraz artykule „Domowa edukacja medialna”.