Zajęcia prozdrowotne w ramach Światowego Dnia Aids

Światowy Dzień AIDS lub Światowy Dzień Walki z AIDS święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Symbolem solidarności z żyjącymi z AIDS i HIV jest czerwona wstążka.

Z tej okazji w naszej szkole odbyły się zajęcia edukacyjne w klasach VII i VIII, a uczniowie zostali poddani testowi, który miał na celu sprawdzenie ich  wiedzy na temat profilaktyki AIDS/Hiv . Zajęcia zostały przeprowadzone p. Anetę Anioł ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu, p. Katarzynę Mróz- nauczycielkę biologii, p. Agnieszkę Ciepałek-Piec – pedagoga szkolnego oraz uczniów klasy VIII bDominikę Pliś i Krzysztofa Perlika. Celem zajęć było wychowanie zdrowotne i promocja zdrowia.

Pamiętajmy!!!

–  Wczesne wykrycie zakażenia HIV i właściwe stosowanie leków ARV pozwala na przedłużenie życia osoby zakażonej HIV aż do późnej starości i naturalnej śmierci.
–  Istnieją tylko trzy drogi przenoszenia HIV: poprzez kontakty seksualne, poprzez zakażoną HIV krew i z zakażonej HIV matki na jej dziecko.
–  Osoby zakażone HIV mogą mieć zdrowe dzieci, pod warunkiem, że wiedza o swoim zakażeniu i pozostają pod opieką specjalisty. Szanse na urodzenie zdrowego dziecka wynoszą ponad 99%.
–  Osoba zakażona HIV ma obowiązek poinformowania o swoim zakażeniu wyłącznie partnera seksualnego / partnerów seksualnych
–  HIV nie można rozpoznać po wyglądzie człowieka.
–  Średnio przez 8-10 lat można żyć z HIV bez żadnych objawów wskazujących na zakażenie.