„Z ATLASEM PRZEZ ŚWIAT”

Termin zgłaszania się: 13.10.2016 – do nauczycieli prowadzących l. przyrody

Termin konkursu: 20.10.2016; lekcja 3

Cele konkursu:

• popularyzowanie wiedzy przyrodniczej wśród uczniów klas VI szkoły podstawowej; • zainteresowanie uczniów bogactwem i pięknem świata przyrody; • zachęcenie uczniów do samodzielnego zdobywania i pogłębiania wiedzy; • inspirowanie i rozwijanie zainteresowań uczniów; • stwarzanie uczniom możliwości współzawodnictwa.

Organizacja konkursu

Dopuszcza się modyfikację regulaminu przez dostosowanie go do możliwości i potrzeb szkoły. Konkurs składa się z dwóch etapów. Możliwe jest nawiązanie współpracy między szkołami, a drugi etap (zwłaszcza w niewielkich szkołach) może być etapem okręgowym.

I etap – eliminacje

1. Do eliminacji mogą przystąpić wszyscy chętni uczniowie. 2. Nauczyciel z miesięcznym wyprzedzeniem ogłasza termin I etapu konkursu, podaje informacje o źródłach zdobywania wiedzy – nowa wersja atlasu ilustrowanego „Świat przyrody” lub atlas „Przyroda. Świat wokół nas”. 3. Eliminacje składają się z 20 pytań testowych. 4. Na rozwiązanie uczniowie mają 30 minut. 5. Uczeń może uzyskać maksymalnie 20 punktów. 6. Do drugiego etapu przechodzą uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 16 punktów (81%), lub 10 uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w szkole.

II etap – finał

1. Do drugiego etapu przystępują uczestnicy, których wyłoniła komisja sprawdzająca pierwszy etap. 2. Uczeń, który zakwalifikował się do drugiego etapu, otrzymuje ocenę celującą jako ocenę cząstkową. 3. Nauczyciel z dwutygodniowym wyprzedzeniem ogłasza termin II etapu konkursu. 4. Uczniowie rozwiązują test składający się z 15 zadań otwartych. 5. Na rozwiązanie testu uczniowie mają 45 minut – jedną godzinę lekcyjną. 6. Uczeń może uzyskać maksymalnie 41 punktów. 7. Tytuł finalisty zdobywają uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 30 punktów. 8. Tytuł laureata zdobywa 3 uczniów, którzy uzyskali co najmniej 36 punktów.

Zapraszamy: A.Wasilkowska, M.Jackowska, A.Oszek