XVI Warsztaty kroszonkarskie

Warsztaty tradycyjnego zdobienia jaj organizowane są w naszej szkole corocznie od 2003 roku, początkowo w świetlicy, potem w bibliotece szkolnej. Głównym celem warsztatów jest popularyzacja rękodzieła i kultywowanie tradycji. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych i Muzeum Wsi Opolskiej, co roku nowi uczniowie poznają tradycyjne techniki i motywy zdobnicze, pod okiem twórczyń ludowych. 16 lutego odwiedziła nas artystka ludowa, pani Anna Kośna, która opowiedziała dzieciom o tradycji zdobienia jaj oraz o technikach typowych dla różnych regionów Polski. Uczniowie obejrzeli m.in. łowickie wycinankowe oklejanki, jajka oklejane rdzeniem sitowia, pisanki batikowe oraz opolskie kroszonki. W drugiej części spotkania dzieci uczyły się zdobienia jajek metodą wytrawiania kwasem, w tym wypadku – octem. Zajęcia uświadomiły ich uczestnikom, że w każdym drzemie artysta .