WAA – Astronomiczny Obóz Naukowy organizowany w Przysietnicy w ośrodku Czardworek.

Uczeń naszej szkoły – Maciej Ratajczak wraz z opiekunem Koła Astronomicznego – Agnieszką Wasilkowską, wzięli udział w obozie naukowym, który był elementem nagrody w konkursie badawczym „Odkrywca Światów” prowadzonym przez Wirtualną Akademię Astronomii przy Uniwersytecie Opolskim.

Obóz odbył się w terminie 02-06.02.2017r. i wzięli w nim udział wszyscy laureaci ww. konkursu; uczniowie różnych szkół woj. opolskiego.

Po przyjeździe zamieszkaliśmy w urokliwym Czardworku.

Pierwszy dzień Astronomicznego Obozu Naukowego rozpoczęliśmy od odwiedzin na Politechnice Rzeszowskiej, gdzie byliśmy uczestnikami fantastycznych pokazów fizycznych. Z głowami pełnymi naukowych wrażeń zwiedzaliśmy Muzeum Dobranocek oraz podziemia Rzeszowa. Przeszliśmy całą Podziemną Trasą Turystyczną. Dzień zakończyliśmy warsztatami, które pozwoliły nam obserwować hologramy przedstawiające np. wybuchy na Słońcu. Jako projektora używaliśmy swoich smart fonów i ekranów komputera. Po warsztatach był czas na rozrywkę i 3 mocne grupy zagrały w Kalambury.

Drugi dzień Obozu Naukowego rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. W Muzeum Szkła były wspaniałe pokazy i ekspozycje wyrobów ale także możliwość spróbowania własnych sił w wydmuchiwaniu szklanych naczyń. W oddzielnych pomieszczeniach odbyły się małe warsztaty fizyczne na których omawialiśmy głównie zagadnienia z optyki. W drodze powrotnej do Czardworku zatrzymaliśmy się przy Wodospadach w Rudawce Rymanowskiej. Podczas spaceru trochę nam przemokły buty ale warto było odwiedzić to niesamowite miejsce. W sobotni wieczór posilaliśmy się przy ognisku i doskonale bawili na kuligu z pochodniami.

W trzeci dzień Obozu Naukowego – Kolegium Ojców Jezuitów w Nowej Wsi koło Brzozowa; zwiedziliśmy bazylikę, klasztor i muzeum misyjne, a także wysłuchaliśmy opowieści o burzliwej historii bazyliki i jej cudownego obrazu. Potem młodzi miłośnicy astronomii, którzy marzą o latach w kosmos, mogli rozpocząć pierwsze przygotowania …. w Czardworku tą przygodę można było rozpocząć od lotu na miotle. Niestety po południu pogoda nie pozwoliła na bezpośrednie obserwacje nieba ale za to na wykładach astronomicznych nikt się nie nudził. Po zajęciach z budowy i obsługi teleskopu odbył się bardzo ciekawy wykład z astrofotografii. Dzień pełen wrażeń zakończyły warsztaty z pierwszej pomocy.
Ostatniego dnia Astronomicznego Obozu Naukowego odwiedziliśmy Obserwatorium Astronomiczne św. Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim. Wizyta w domu astronomów, państwa Wszołek i ich opowieści były najlepszym zakończeniem obozu dla młodych ludzi spragnionych poznawać kosmos.
Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizacje tego wyjazdu za niezapomniane wrażenia nie tylko naukowe. Była to dla nas niezapomniana przygoda.