Uczniowie klas 4C, 6E i 4A w projekcie MAŁY OPOLANIN

15 października uczniowie klas 4C i 6E wzięli udział w pierwszej odsłonie projektu edukacji regionalnej „MAŁY OPOLANIN”, który realizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. Mieliśmy ogromne szczęście, ponieważ tego dnia pogoda była wspaniała, a polska złota jesień ukazała się w pełnej krasie.

Dzień poza szkołą rozpoczęliśmy warsztatami muzycznymi z panem Łukaszem Szubą, który pokazał nam, że nuty istnieją pod wieloma postaciami, stworzył z naszej grupy orkiestrę oraz chór. Nauczyliśmy się fragmentu hymnu „Mały opolanin”, wzięliśmy udział w zabawach muzycznych, a z naszych ciał powstał napis „Opole”. Niezwykłym wydarzeniem było zilustrowanie dźwiękami różnych instrumentów legendy o Ofce oraz stworzeniu własnej legendy – snu.

Kolejnym etapem był spacer po Opolskim Rynku i jego uliczkach, odwiedzenie Parku Wolności, Katedry p.w. św. Krzyża oraz murów obronnych. Pani Marta Ossowska w ciekawy sposób snuła opowieści o historii naszego miasta, opowiadała legendy z nim związane oraz przybliżyła nam wiele ciekawostek, o których do tej pory nie wiedzieliśmy.

Powrót do Miejskiego Domu Kultury na kolejne tego dnia zajęcia był bardzo oczekiwany, bowiem wzięliśmy udział w pieczeniu owsianych ciasteczek, które później zjedliśmy z apetytem. Okazało się, że wyszły nam wyborne – przepis zabraliśmy oczywiście ze sobą. Podczas zajęć zapoznaliśmy się z symboliką świąt, obrzędów.

Czekając na wystygnięcie ciasteczek, udaliśmy się w stronę Wieży Piastowskiej. Mieliśmy okazję obejrzeć prezentację o historii Opola oraz wysłuchać opowieści o Zamku Piastowskim. Ostatnim etapem naszej wycieczki okazało się wejście na Wieżę Piastowską.

Ten dzień był wspaniały – a złożyło się na ten fakt wiele rzeczy – świetny program, ciekawe zajęcia, piękna pogoda oraz świetny humor uczestników i pań wychowawczyń.

Już z niecierpliwością czekamy na drugą odsłonę projektu, która nastąpi przed Bożym Narodzeniem.

Małgorzata Górka i Danuta Katorosz
– wychowawczynie klas 4C i 6E