Szkolny Konkurs na najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową

Postanowienia ogólne

1. Organizatorem konkursu jest Publiczna Szkoła Podstawowa nr 20 im. Księcia Jana Dobrego w Opolu.

1. Celem konkursu jest:

• Zachowanie tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych;

• Prezentacja szopki bożonarodzeniowej jako elementu kultury chrześcijańskiej i narodowej;

• Poznanie i zapamiętanie wydarzeń związanych z narodzeniem Jezusa,

• Rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży oraz uzdolnień plastycznych;

• Integracja wspólnoty rodzinnej (szopka może być wykonana z pomocą członków rodziny).

• Stworzenie warunków korzystania z różnorodnych form spędzania czasu wolnego.

1. Tematyka konkursu

Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie przestrzennej pracy plastycznej – szopki bożonarodzeniowej statycznej lub ruchomej. Koniecznie należy uwzględnić wyraźne elementy tradycji Bożego Narodzenia. Oceniane będą: nawiązanie do tradycji, architektura, figurki, kolorystyka, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne.

1. Warunki konkursu

1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 20 im. Księcia Jana Dobrego w Opolu.

1. Prace oceniane będą w 3 kategoriach wiekowych:

a. uczniowie kl. I-III,

b. uczniowie kl. IV-VI ,

c. kategoria mieszana (rodzeństwo, grupy koleżeńskie do 3 osób) – prace wykonane przez większą liczbę osób nie będą oceniane.

1. W konkursie nie mogą być zgłaszane szopki biorące udział w ubiegłorocznym konkursie.

1. Każdy uczestnik (zespół uczestników) powinien dostarczyć jedną pracę przestrzenną na podstawie nie mniejszej niż 15cm x 15cm i nie większej niż 40cm x 40cm wykonaną z dowolnego tworzywa, przy czym zaleca się wykonywanie szopek z materiałów trwałych i naturalnych: sznurków jutowych, lnu, roślin, masy solnej, gliny, tektury, słomy, drewna itp. Technika wykonania pracy dowolna. Wszystkie elementy szopki powinny być wykonane własnoręcznie.

1. Ze względu na specyfikę pracy przy powstawaniu szopek mogą pomagać także inne osoby (rodzice, rodzeństwo, itp.). Konstrukcja szopki powinna być stabilna. Wszelkie elementy powinny być przymocowane w taki sposób, by nie przesuwały się. Pracę należy opatrzyć metryczką zawierającą dane: imię i nazwisko autora, kategorię wiekową.

1. Zgłoszenie udziału w konkursie oznacza również pełną i nieodwołalną akceptację warunków niniejszego regulaminu.

1. Ocena i nagrody

1. Prace oceniać będzie Komisja Konkursowa powołana przez organizatorów specjalnie do tego celu.

1. Szopki będą oceniane według następujących kryteriów:

• ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność pomysłu;

• opracowanie ogólne, dobór i wykorzystanie materiałów (w szczególności naturalnych);

• wkład pracy;

• estetyka pracy oraz trwałość konstrukcji;

• walory plastyczne (kompozycja, kolorystyka, dodatki).

1. Komisja Konkursowa oceni szopki w trzech ww. kategoriach wiekowych. W każdej z nich zostaną nagrodzeni trzej wykonawcy najpiękniejszych szopek. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy, a laureaci konkursu otrzymają nagrody rzeczowe.

1. Organizator zastrzega prawo do innego podziału nagród, w tym do nie przyznawania nagród w danej kategorii lub przyznania nagród/wyróżnień dodatkowych.

1. Prace należy składać u organizatorów konkursu do 15.12.2016 roku

1. Wyniki konkursu zwierające imiona i nazwiska autorów nagrodzonych prac zostaną podane do publicznej wiadomości do dnia 20.12.2016 roku.

1. Po ocenie prac przez Komisję Konkursową w kościele parafialnym św. Jacka w Opolu zostanie zorganizowana wystawa wszystkich szopek bożonarodzeniowych wykonanych na konkurs.