Gra antydyskryminacyjna w ramach wiedzy o społeczeństwie

W grudniu uczniowie klas VIII mieli okazję w ramach lekcji WOS-u zagrać w grę i przekonać się tym samym, czym jest stereotyp. „Na tropie uprzedzeń” to antydyskryminacyjna gra, którą wymyśliły pełnomocniczka częstochowskiego prezydenta ds. równych szans Agata Wierny i pracownice z jej zespołu Justyna Wrzalik i Marzena Cuprjak-Wagner. Teraz może z niej skorzystać każdy, kto chce pokazać uczniom lub innym grupom młodych i starszych osób, jak krzywdzące może być ocenianie ludzi po ich wyglądzie, co to są stereotypy i dlaczego należy je zwalczać. Wystarczy otworzyć wirtualne pudełko z grą, wydrukować znajdujące się w nim materiały i można grać.

Do rozwiązania jest jedna z dziesięciu wymyślonych przez autorki zagadek. – Nie tylko wspólna, detektywistyczna praca jest tu do wykonania – podkreślają autorki we wpisie promującym grę. – Grający dowiedzą się także bardzo dużo o sobie samych. Odkryją, jakie założenia i przekonania kryją się za ich wyborami, jakie wyobrażenia wpływają na ich sposób patrzenia na innych ludzi i myślenia o nich. Porozmawiają o tym, czym jest stereotyp, w jaki sposób działa w interakcjach między ludźmi. Zastanowią się, czy to pomaga, czy wiedzie na manowce. (źródło: częstochowska „Wyborcza”z 2019 r.)

Aleksandra Sabat-Maj