Dzień Bezpiecznego Internetu w PSP 20

6 lutego w całej Polsce obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. W działania profilaktyczne i edukacyjne związane z DBI włączyła się również nasza szkoła.

Wśród przedsięwzięć przeprowadzonych w klasach IV-VII znalazły się lekcje informatyki dotyczące właściwego użytkowania Internetu, pogadanki z uczniami na temat bezpieczeństwa w sieci.

Uczniowie mogli wziąć udział w szkolnym konkursie grafiki komputerowej na zaprojektowanie najciekawszego logo związanego z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu w programie graficznym np. Paint, Gimp lub innym. Nagrodzone i wyróżnione prace zawisły na gazetce tematycznej.

WYNIKI KONKURSU:

I miejsce – Chmielarz Dawid z klasy 5B

II miejsce – Łyszczarz Jakub z klasy 4B

III miejsce – Dawid Okuniewski z klasy 3C

Inną formą działań w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu okazały się lekcje języka polskiego w klasach VII, podczas których uczniowie doskonalili swój warsztat pisarski, tworząc po raz pierwszy prace literackie w formie rozprawki na temat: „Komputer i Internet – dobrodziejstwo czy zagrożenie?”.

Poniżej prezentujemy pracę uczennicy Kasi Woźniak klasy VII C:

INTERNET I KOMPUTER TO DOBRODZIEJSTWA XXI WIEKU…

Celem tej pracy jest ustalenie, czy Internet i komputer są dobrodziejstwami
XXI wieku. Nie mogę się zgodzić z tezą zawartą w temacie, ponieważ uważam, że gdyby ich nie wynaleziono, więcej czasu nie spędzalibyśmy w wirtualnej rzeczywistości, lecz ze znajomymi lub rodziną. Ponadto sądzę, że w dzisiejszych czasach ludzie są mniej otwarci i chętni do wspólnych spotkań, szczególnie młodzież. Swoje zdanie spróbuję uzasadnić za pomocą poniższych argumentów.

Uważam, że przez zawarte w Internecie gotowe wypracowania lub odpowiedzi do zadań stajemy się bardziej leniwi i przyzwyczajamy się do tego, że nie musimy pracować, aby osiągnąć sukces. Natomiast tworząc własną pracę, odczuwamy satysfakcję i nie mamy wyrzutów sumienia z powodu odpisania cudzego tekstu z sieci. Nie należy zapominać również, że prawda o plagiacie może wyjść na jaw i nieść za sobą przykre konsekwencje. Według mnie, lepszym sposobem na odrabianie zadania domowego byłoby skorzystanie z pomocy kogoś z rodziny lub wykorzystanie słownika, który zapewne każdy z nas posiada w domu.

Nie przemawia do mnie argument, który mówi, że dzięki mediom społecznościowym komunikacja staje się łatwiejsza. Myślę, że lepiej byłoby się po prostu spotkać i porozmawiać z drugą osobą, twarzą w twarz. W relacjach ze znajomymi najważniejsze są przecież nastrój, bliskość, klimat, czego nie dostarcza nam konwersacja w mediach społecznościowych. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, żeby spotkać się z kimś z powodu na przykład choroby lub odległego miejsca pobytu, co staje na przeszkodzie, aby zadzwonić lub napisać wiadomość SMS?

Kolejnym argumentem potwierdzającym moje zdanie jest fakt, że Internet niszczy nasze relacje z otaczającymi nas ludźmi i zamiast spędzać czas z nimi, wolimy grać na komputerze lub oglądać filmy na YouTube. Uważam, że kilkadziesiąt lat temu, kiedy nie istniały jeszcze globalna sieć i komputer, dzieci i młodzież wolały większość czasu po szkole bawić się wspólnie na dworze. Z całą pewnością dzieciństwo osób, które obecnie są dorosłe, było znacznie lepsze od naszego. Jesteśmy zamknięci w sobie i tak naprawdę znaczna część życia nastolatków odbywa się w sieci. Skutkiem tego jest niechęć do poznawania nowych osób i nieśmiałość.

Dodatkowym argumentem mogą być problemy, jakie wiążą się z ciągłym używaniem Internetu. Są to na przykład kłopoty z koncentracją, uzależnienia, wady postawy, bóle szyi i kręgosłupa, spowodowane złym sposobem siedzenia przy komputerze. Oprócz tego niektórzy ludzie, niestety, szczególnie młode osoby, popełniły samobójstwa lub okaleczały się, z powodu hejtów innych użytkowników sieci. Korzystając z Internetu możemy stać się również ofiarami cyberprzemocy lub oszustwa. Czasem nasze urządzenia elektroniczne mogą zostać zawirusowane przez tzw. hakerów.

Sądzę, że udało mi się udowodnić, wbrew ogólnej opinii, że komputer i Internet nie są dobrodziejstwami XXI wieku. Korzystanie z sieci wiąże się z wieloma problemami, z którymi zapewne nikt nie chce się spotkać. Myślę, że gdyby ludzkość odsunęła się od nowych technologii, bylibyśmy szczęśliwsi i lepiej korzystalibyśmy z tego, co oferuje nam życie, a nie siedzielibyśmy cały czas przy urządzeniach dających nam dostęp do sieci.

***

Apelujemy, by nie tylko 6 lutego, ale każdego dnia dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, kierując się zasadami, które przypominamy poniżej.

Koordynatorki projektu Dnia Bezpiecznego Internetu:
Ewa Kucharska i Małgorzata Górka