Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

Już drugi raz nasza szkoła włącza się w akcję społecznoedukacyjną Żonkile organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim.

Żonkile są  symbolem pamięci o powstaniu które wybuchło w warszawskim getcie w 1944. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno-edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim. W tym roku w ramach udziału w projekcie, uczniowie klas VI naszej szkoły obejrzą film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim” , składający się z trzech części:  pierwsza – przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej. Jego reżyserką jest Kama Veymont, animację tworzy Łukasz Rusinek. Sercem filmu jest pokazanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów. Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta, na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz obecny wygląd miejsc związanych z gettem warszawskim.