Akademia z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

W dniu 13 listopada uczciliśmy uroczystą akademią 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

Z uwagi na rangę święta, impreza szkolna zaczęła się oficjalnie i uroczyście, czyli od wprowadzenia sztandaru szkoły, odśpiewania hymnu narodowego, występu uczniów klas trzecich w pięknych  strojach ludowych  oraz  kilku „ważnych” słów podkreślających znaczenie tego wydarzenia. Podsumowano również wyniki Międzyszkolnego Konkursu Polonistycznego pt. „Cudze chwalicie, swego nie znacie” oraz wręczono nagrody jego laureatom.

Dalszą część imprezy rocznicowej wypełniła opowieść o losach naszej ojczyzny –  „czasach łez, smutku, wojennego gniewu, ale też radości, spokoju i święta” –  przygotowana przez uczniów klasy Va, Ve, VIb i VIIb.

Narratorem opisywanych wydarzeń  był  stary las, przechowujący wspomnienia od okresu zaborów, niewoli, zbrojnych powstań, walk o niepodległość  aż do współczesności.

Głównym i najważniejszym bohaterem inscenizacji była oczywiście  – OJCZYZNA. Uczniowie przedstawiali ją  w różnych odsłonach i za pomocą takich środków wyrazu, jak: śpiew, muzyka, taniec, słowo i obraz.

Dzieci dołożyły starań, aby przekaz sceniczny był atrakcyjny dla widzów, ale i skłonił  do zadumy nad tym, jak wyglądała nasza droga do niepodległości, komu i czemu ją zawdzięczamy, jak ważną rzeczą jest możliwość życia w wolnym kraju.

Zatem, cieszmy się wolnością, ale nie zapominajmy o historii naszego narodu i bohaterstwie przodków, którzy wywalczyli niepodległość, przekazali nam mowę ojczystą, polskie tradycje i kulturę.

Organizatorzy:
M. Hapanowicz,